معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین:

رانندگان و مالکان وانت بار در قزوین کارت هوشمند دریافت می کنند

به گزارش روابط عمومی کانون :

قزوین- معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: رانندگان و مالکان وانت بارهای بین شهری در استان با دریافت کارت هوشمند ساماندهی می‌شوند.

  جبار قهاری در جلسه شورای هماهنگی بهبود ترافیک و کارگروه تأمین سوخت و مواد نفتی شهرستان تاکستان که روز دوشنبه در اداره راهداری این شهر برگزار شد از اجرای طرح ساماندهی ناوگان و رانندگان وانت بار در استان قزوین خبر داد.

قهاری افزود: بر اساس قوانین و مقررات موجود هرگونه فعالیت در زمینه حمل و نقل برون شهری در بخش کالا نیازمند استفاده از اسناد حمل (بارنامه) است و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به منظور ساماندهی و ایجاد نظم مناسب در نحوه بهره برداری و تردد وانت بارها در جاده‌های برون شهری و ارتقای سطح ایمنی در جاده‌های کشور، دستورالعمل مربوط به ساماندهی ناوگان وانت باران فعال در حمل و نقل برون شهری را با تسهیل در شرایط دریافت کارت هوشمند راننده و ناوگان در دستور کار قرار داده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تصریح کرد: تخصیص سهمیه سوخت به وانت بارها بر اساس پیمایش ثبت شده در اسناد حمل صورت می‌گیرد و تمامی رانندگان و مالکین وانت بار برای فعالیت در جاده‌های برون شهری بایستی اسناد حمل وانت بار شامل کارت هوشمند راننده، کارت هوشمند وانت بار و بارنامه را همراه داشته باشند.

 

قهاری افزود: از اول بهمن ماه دریافت سهمیه سوخت وانت‌بارهای بین شهری بر اساس پیمایش خواهد بود و رانندگانی که تاکنون کارت هوشمند دریافت نکرده اند می‌توانند به مراکز مجاز ثبت نام و صدور کارت هوشمند مراجعه کرده و نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر تمامی زیر ساخت‌های لازم برای فعالیت رانندگان و ناوگان از طرف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مهیا شده است و رانندگان مشمول پس از ثبت نام و دریافت رسید کارت می‌توانند برای دریافت بارنامه به شرکت‌های حمل و نقل کالا در سراسر استان مراجعه کنند.

قهاری اظهار داشت: صدور بارنامه توسط راننده و از طریق اپلیکیشن و وب سایت نیز در دستور کار سازمان قرار دارد که با اخذ مجوزهای لازم و پس از اطلاع رسانی عمومی عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: شرایط و مدارک مورد نیاز برای رانندگان داشتن حداقل سن ۲۳ سال، گواهینامه رانندگی مجاز، مدرک پایان ابتدایی و یا نهضت سواد آموزی، برگ سلامت جسمی و روحی، گواهی عدم اعتیاد، گواهی عدم سو پیشینه، ارائه اصل و تصویر تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی و پایان خدمت (یا معافیت دائم) و ۲ قطعه عکس ۴*۳ است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گفت: همچنین مدارک مورد نیاز برای ناوگان، ارائه کارت وسیله نقلیه، گواهی معاینه فنی مجاز و معتبر، ارائه بیمه نامه شخص ثالث معتبر و حداکثر سن ناوگان تا ۲۰ سال است و رانندگان می‌بایست در هنگام ثبت نام کارت هوشمند نسبت به اعلام شماره شبا حساب بانکی مالک حقیقی وسیله نقلیه هم اقدام کنند.

 

قهاری یادآور شد: هزینه صدور کارت هوشمند راننده و ناوگان هر کدام مبلغ ۲۰ هزار تومان تعیین شده و به رانندگان و مالکان وانت بارهای بین شهری توصیه می‌شود هرچه سریع‌تر به مراکز مجاز صدور کارت هوشمند در استان مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند تا در ماه‌های آتی از بابت فعالیت حمل و نقل و اختصاص سوخت ناوگان خود دچار مشکل نشوند.

وی بیان کرد: متقاضیان برای اطلاع از نشانی مراکز ثبت نام و مدارک مورد نیاز می‌توانند به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان و نمایندگی شهرستان‌ها و همچنین سایت سازمان به نشانی www.rmto.ir مراجعه کنند.

منبع : خبرگزاری مهر