نگذاریم 'اسنپ' عنان گسیخته شود

  'اسنپ' که طرحی نو برای حمل و نقل درون شهری است در قزوین با برخی مخالفت ها رو به رو شده و بیم آن می رود که به شکل عنان گسیخته مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی کانون :

  گسترش و توسعه اینترنت و گوشی های هوشمند اگر برای برخی موجب اتلاف وقت و ایجاد هزینه شده اما برای بعضی هم کارآفرینی و کسب درآمد به همراه داشته است.
  اسنپ   یا تاکسی یاب یکی از برنامه ها و نرم افزارهای قابل نصب در گوشی های هوشمند تلفن همراه است که کاربران به وسیله آن امکان دسترسی به رانندگانی که قصد مسافربری به مقاصد گوناگون را داشته باشند پیدا می کنند
از هفته گذشته که فعالیت این نرم افزار در قزوین شروع شد تاکنون حدود400 راننده جذب آن شده اند و این نشان از موفقیت این اپلیکیشن در استان قزوین است.
در سطح کشور نیز حدود پنج میلیون کاربر اپلیکیشن 'اسنپ' را نصب کرده اند و این برنامه با بیش از 200 کارمند تمام وقت، ده‌ها هزار کاربر به‌عنوان راننده و صدها هزار کاربر به‌عنوان مسافر به یکی از سیستم‌های مهم حمل و نقل هوشمند در کشور تبدیل شده است.

 برخورد و مقابله با اسنپ راهکار بلندمدت نیست
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با اشاره به آغاز فعالیت 'اسنپ' یا تاکسی اینترنتی در قزوین گفت: باید روش جایگزین قانونی توسط شهرداری در این زمینه تهیه شود یا برای راه اندازی تاکسی اینترنتی با سازوکاری مجزا از اسنپ اقدام شود.
علی فرخزاد اضافه کرد: با توجه به لزوم وجود تاکسی های اینترنتی در قزوین باید آژانس های فعال و مجاز شهر در این زمینه پیشگام شوند تا هم تحت نظارت سازمان تاکسیرانی امنیت مسافر تامین شود و نیز شهروندان با تعرفه پایین تر سفر کنند.
وی همچنین گفت: ما نمی توانیم جلوی فعالیت اسنپ را بگیریم جز آنکه شهرداری اقدام به جایگزین برنامه مشابه دیگری در حوزه حمل و نقل عمومی کند.

 تداوم فعالیت تاکسی های اینترنتی در آینده تبعات منفی دارد 
رییس شورای اسلامی شهر قزوین نیز پیش از این در نشست شورای ترافیک استان قزوین گفته بود: قیمت پایین تر اسنپ (تاکسی اینترنتی) گرچه جذابیت هایی دارد اما این مساله در مقابل تهدید های احتمالی امنیت مسافر ناچیز است.
حکمت الله داوودی گفته بود: باید این گونه تاکسی ها قانونمند و با نظارت سازمان تاکسیرانی شهرداری فعالیت کنند.
وی اضافه کرده بود: با توجه به اعلام صریح نرم افزار اسنپ مبنی بر اینکه هیچ مسئولیتی در مقابل مسافر ندارد تداوم حمل و نقل درون شهری مسافر توسط آن در آینده تبعات امنیتی منفی به دنبال دارد.
رییس شورای اسلامی شهر قزوین اضافه کرده بود: نابسامانی در تاکسیرانی ، کاهش درآمد و بیکاری رانندگان تاکسی از جمله معایب این طرح است که باید مدیریت شوند.
وی، تاکسی اینترنتی را ضرورتی انکارناپذیر برای سهولت در حمل مسافر دانسته بود و گفته بود: هم اکنون 120 آژانس درون شهری حمل مسافر داریم که فعال شدن اسنپ حتما موجب از بین رفتن کار آنها خواهد شد.
داوودی اظهار کرده بود: آئین نامه ای در شورای شهر مصوب شد که تاکسی اینترنتی تنها توسط آژانس های مجاز دنبال و اجرا شود و اگر آژانس ها در این زمینه اقدام نکنند خود سازمان تاکسیرانی که اکنون مقدمات لازم را فراهم کرده وارد این فعالیت خواهد شد.

 موانع پیش روی توسعه تاکسی اینترنتی در قزوین
پرداخت نکردن عوارض و مالیات توسط تاکسی های اینترنتی،امنیت کم مسافران،نداشتن آئین نامه و اساسنامه از جمله مشکلات مهم این طرح در سطح کشور و به دنبال آن قزوین است.
همچنین باید اشاره کرد که اسنپ تنها واسطه‌ای برای وصل کردن مسافر به رانندگان شخصی است و هیچ یک از رانندگان در استخدام اسنپ نیستند و اگر مشکلی پیش آید باید راننده پاسخگو باشد نه اسنپ که این خود یک معضل به شمار می رود.
اسنپ هیچ مسئولیتی در قبال کارها و رفتار راننده که خلاف قوانین کشور باشد را بر عهده نمی‌گیرد و در صورت رخ دادن تخلف یا حادثه ای باید از شخص خاطی شکایت شود.
اپلیکیشن اسنپ در هنگام نصب بر روی گوشی ها خود را مجاز می‌داند اطلاعات شخصی، اطلاعات مکانی، اطلاعات سفر و اطلاعات دستگاه مخاطب را ذخیره کند و مورد استفاده قرار دهد و وظیفه محافظت از اطلاعات حساب برعهده خود کاربر است.
نامشخص بودن نحوه جذب رانندگان این سرویس‌ها نیز یکی دیگر از مهمترین ضعف های این برنامه است.

 امتیازات و برتری های طرح حمل ونقل درون شهری مبتنی بر اینترنت
با وجود انتقاداتی که نسبت به حمل و نقل درون شهری مبتنی بر اینترنت وجود دارد، ارائه مدل کسب و کار نو و بالابودن بهره ‌وری رانندگان را باید از مهمترین نقاط قوت این برنامه دانست
در این طرح راننده می‌تواند بعد از رساندن مسافر به مقصد، بلافاصله از همان منطقه یک مسافر دیگر سوار کند.
با این روش تعداد سفرهای یک راننده بدون اتلاف وقت چندین برابر شده ، نرخ کرایه مسافران نیز کمتر شده و درآمد راننده افزایش می‌یابد.
در دسترس بودن فوری و سریع، قیمت مقطوع و رهایی از چانه زدن ها، پرداخت حق کمیسیون کمتر از جانب رانندگان برخلاف آژانس ها، امکان امتیاز دهی به راننده توسط مسافر، مشخص بودن مسیر طی شده توسط مسافر و رفع دغدغه های امنیتی و کدهای تخفیف حمل و نقل توسط اسنپ در مناسبت ها و اعیاد از جمله مزیت های این برنامه است.
صرف نظر از تمامی انتقادها و نکات مطرح شده باید اذعان کرد فعالیت اسنپ چیزی فراتر از فعالیت آژانس ها بوده و به دلیل قیمت پایین و تک مسیر بودن ترددها اصلا برای آژانسهای مسافربری صرفه اقتصادی نخواهد داشت که به شخصه به این فعالیت اقدام کنند.
حق انتخاب نوع وسیله برای حمل و نقل های درون شهری با خود مردم است و هیچگاه مسئولان و مدیران شهری نمی توانند با اجبار و وضع قوانین دست و پاگیر مردم را نسبت به استفاده از طرح های جدید و کارآمد محدود سازند.
اما نکته ای که در این میان نباید فراموش شود توسعه طرح های کارآفرینی و رفع نقاط ضعف این طرح و اقدام برای وضع آئین نامه ها و اساس نامه های متناسب با آنها است تا مردم با کمترین هزینه و بیشترین امنیت و رضایت به سفرهای درون شهری خود ادامه دهند.
 

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )